زبان های برنامه نویسی تحت وب

در این مقاله قصد داریم، زبان های برنامه نویسی تحت وب را به طور کامل بررسی کنیم. برای درک بهتر موضوع قبل از شروع نیاز داریم تا با برنامه نویسی تحت وب آشنا بشیم و تفاوت های آن را با برنامه نویسی کامپیوتری بدانیم.
برنامه نویسی تحت وب چیست؟
از برنامه نویسی تحت وب در تولید نرم افزارهای تحت وب استفاده می شود. از این نرم افزارها برای انجام کارهای متفاوت استفاده می شود که به صورت آنلاین طراحی و ساخته می شوند. این برنامه ها را معمولا با یکی از زبان های برنامه نویسی تحت وب ASP.Net،PHP،JAVA، پایتون و … می نویسند.
اما دلیل محبوبیت این برنامه ها، سادگی و قابل دسترس بودن آن در طول شبانه روز است. کاربر با وصل شدن به اینترنت و با استفاده از یکی از مرورگرها می تواند از برنامه استفاده کند. مثلا هنگامی که در یک سایت از ارسال ایمیل یا خرید آنلاین و امور بانکی استفاده می کنیم در حال استفاده از برنامه های تحت وب هستیم.برنامه نویسی کامپیوتر چیست و تفاوت آن با برنامه نویسی تحت وب چیست؟
برنامه نویسی کامپیوتری به صورت یک نرم افزار است که روی یک کامپیوتر اجرا می شود. این برنامه این قابلیت را دارد که در دستگاه دیگری هم اجرا شود. اما این امکان وجود ندارد که چند کاربر در یک زمان به یک برنامه دسترسی داشته باشند. کدها در برنامه نویسی کامپیوتری توسط یک کامپایلر با مفسر روی دستگاه ترجمه و اجرا می شوند. ولی در برنامه‌های تحت ‌وب به صورت خط به خط اجرا می شوند و به صورت ایستا یا غیر ایستا در مرورگر نمایش داده می شوند.
خب حالا که با برنامه نویسی تحت وب و کامپیوتری آشنا شدیم و تفاوت آن ها را درک کردیم میریم سراغ زبان های برنامه نویسی تحت وب. امیدوارم تا پایان مقاله با گرین وب همراه باشید و از ادامه مطلب نهایت استفاده را ببرید.
انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب
با رشد روز افزون وب سایت ها که با اهداف و کارکردهای گوناگونی ایجاد می شوند و شکل‌گیری ایده‌های نو در فضای وب که این روزها بسیار باب شده است و هرکسی می خواهد سایتی خاصتر و برتر از دیگران طراحی کند، روند رو به رشد زبان های برنامه نویسی را شاهد هستیم. به همین دلیل زبان‌های برنامه نویسی تحت وب به سرعت پیشرفت کرده اند و از طرفی به همان نسبت بر پیچیدگی‌های آن ها نیز افزوده شده است.
در این مطلب سعی داریم تا چند زبان پرطرفدار وب را معرفی کنیم. زبان های برنامه نویسی تحت وب را می توانیم به دو دسته کلی تقسیم کنیم. زبان های برنامه نویسی سمت کاربر و سمت سرور. در ادامه مطلب با این دو نوع زبان بیشتر آشنا می شویم.
زبان های برنامه نویسی سمت کاربر (Client side)

زبانهای برنامه نویسی وب

بیشتر تمرکز طراحان صفحات اینترنتی بر روی برنامه نویسی سمت کاربر است.

1.HTML) Hypertext markup language)

ابرمتن نشانه گذاری زبانی است که سال 1989 توسط تیم برنرزلی خالق وب برای انتشار داده‌ها معرفی شد. در نظر داشته باشید که HTML یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه زبانی است که برای نشانه گذاری عناصر صفحات وب از آن استفاده می شود.
در حال حاضر نسل پنجم این زبان برای استفاده همگان در دسترس است که تمام استانداردها را رعایت کرده است و نسبت به نسل قبلی html برخی تگ های جدید به آن اضافه شده و برخی اهمیت خود را از دست داده اند.

2.Css) Cascading style sheets)

این زبان مکمل زبانhtml است که به صفحات بی روحی که توسط html نوشته می شود، رنگ و لعاب زیبایی می دهد. با استفاده از این زبان می توانیم صفحات وب را آرایش و سروسامان دهیم. تغییرات بر روی رنگ ها، فونت ها و … جزو کارهایی است که با استفاده از زبان css انجام می شود. یادگیری زبانhtml و css کار بسیار راحتی است که با اندکی صبر و تلاش می توانید یاد بگیرید و از دانسته های خود در طراحی صفحات وب استفاده کنید.

 

3.زبان Javascript

پویایی صفحات با استفاده از این زبان انجام می شود. جاوا اسکریپت جزو خانواده زبان‌های اسکریپتی است که می تواند میان عناصر صفحه قرار بگیرد.

 

4.زبان JQuery

زبان جی‌کوئری زبانی است که این روزها طرفداران زیادی برای خود ایجاد کرده است و سمت کاربر از این زبان به شدت استفاده می شود. لازم به ذکر است که جی‌کوئری یکی از فریم ورک‌های محبوب و پرطرفدار جاوا اسکریپت است. البته در نظر داشته باشید که زبان جی‌کوئری کاملا رایگان است.
باید افزود که رابط کاربری که احتمالا با آن آشنایی دارید توسط زبان‌های فوق ایجاد می‌شود و پوسته اغلب صفحات وب سایت‌ها بر پایه همین زبان‌ها نوشته می شود. در پایان کدهایی که توسط این زبان‌ها تولید می‌شود، توسط مرورگرها تفسیر شده و سپس خروجی آن‌ها در معرض دید کاربران قرار می گیرد.
برنامه نویسی سمت سرور (Server side)
حالا که به بحث مهم و جذاب زبان های برنامه نویسی تحت وب رسیدیم، بهتر است تا با سه مفهوم مهم آشنا شویم تا این زبان ها را بهتر درک کنیم. این سه مفهوم از قرار زیر است:
هاست (میزبانی وب): به فضایی گفته می شود که فایل های وب ما بر روی آن قرار می گیرد.
سرور: یک کامپیوتر است که کاربران در صورتی که به اینترنت متصل باشند، می توانند به اطلاعات روی آن دسترسی یابند.
وب سرور: یک نرم افزار کامپیوتری است که درخواست‌های کاربران را که از طریق مرورگرها به آن ارسال می شود را پیدا می کند و نهایتا صفحه ای که پیدا کرده است را از طریق شبکه به مرورگر درخواست کننده می‌فرستد و نمایش می دهد.
امروزه با ظهور وب 2 اکثر صفحات وب به سمت پویایی رفته اند و دیگر نمی توان از شیوه های سنتی و قدیمی استفاده کرد. حالا که با مفاهیم اولیه زبان های برنامه نویسی تحت وب آشنا شدیم، به سراغ مرحله بعدی یعنی آشنایی با انواع زبان های سمت وب می رویم.

1. php

PHP یک زبان منبع باز و قابل توسعه می باشد و برنامه‌هایی که توسط این زبان اسکریپتی نوشته شده اند، تحت لینوکس اجرا می شود. نام بانک اطلاعاتی این زبان Mysql است. در مقاله برنامه نویسی وب در مورد این زبان توضیحات بیشتری داده شده است.

 

2.asp.net

اولین نسخه این زبان توسط فریم ورک دات نت برای ایجاد صفحات پویا در سال 2002 توسط کمپانی مایکروسافت معرفی شد. جالب است بدانید که در حال حاضر به یکی از پرقدرت‌ترین زبان‌ها برای تولید اپلیکیشن‌های وب تبدیل شده است. معمولا این اپلیکیشن ها از بانک اطلاعاتی Sql Server استفاده می کنند.

3. Ruby

روبی یک زبان برنامه نویسی پویا، شی گرا و انعطاف پذیر است که منبع باز و رایگان است و می تواند به سادگی به DB ، MySQL ، Oracle و Sybase متصل شود.

1
اشتراک‌گذاری
روابط عمومی

ارسال پاسخ

سوال امنیتی *