برنامه نویسی وب

کدام زبان برنامه نویسی وب را در ابتدا یاد بگیرم؟

 

معمولا افرادی که می خواهند برنامه نویسی وب را یاد بگیرند، این دغدغه را دارند که برای شروع باید از کجا آغاز کنند؟ چه زبان هایی را فرابگیرند؟ چه نکات خاصی را باید یاد داشته باشند؟
برای شروع لازم است این نکته را بدانید که به طور کلی دو نوع  وب سایت وجود دارد که استاتیک  و داینامیک نامیده می شوند. وب سایت استاتیک، ایستا و وب سایت داینامیک، پویا نیز نامیده می شود. با ما همراه باشید.

 

سایت های پویا و ایستا


برای سایت های پویا، فقط لازم است  یک بار برنامه نویسی وب را انجام دهید و در دفعات بعد به هر تعداد که مایل بودید به آن محتوا و صفحه ی جدید اضافه کنید. اما در مقابل آن سایت های ایستا هستند که مانند نامشان ثابت هستند. یعنی بطور مثال اگر شما در ابتدای برنامه نویسی وب، برای سایت سایتتان 3 صفحه در نظر گرفته اید و اکنون بخواهید 4 صفحه ی دیگر به آن اضافه کنید باید از ابتدا برنامه نویسی سایت را انجام دهید و این قابلیت را ندارند که بتوان به آسانی با یک بار برنامه نویسی هر تعداد مقاله و صفحه ی جدید را به آن ها اضافه کرد. بنابراین باید از نخستین زبان برنامه نویسی وب شناخت کاملی داشت. نخستین و ابتدایی ترین زبان برنامه نویسی برای سایت ها، زبان HTML است که مخفف عبارت Hypertext Markup Language می باشد. این زبان نشانه گذاری به شما کمک می کند تا بتوانید بخش بندی وبسایت خود را انجام دهید، سپس به کمک دیگر زبان ها، کد نویسی این بخش ها را انجام دهید. برای مثال سایت شامل 3 بخش کادر محتوا، سر برگ و ستون کناری هست، ابتدا با استفاده از زبان HTML این قسمت ها را مشخص می کنید و در ادامه ،کدنویسی به زبان مد نظرتان را پیاده سازی کنید. برای نمایش بهتر سایت، زبان های دیگری نیز نیاز است.زبان HTML تنها برای آغاز کار به درد ما می خورد و با آن نمی توان سایت هایی که امروزه می بینیم، بالا آورد. به کمک زبان CSS ، سایت را شکل دهی می کنیم تا مشخص شود هر جز از سایت چه ابعادی باید داشته باشد.

 

زبان برنامه نویسی وب، سمت کاربر

زبان برنامه نویسی وب، سمت کاربر است و این بدان معنا است که نتایج آن برای کاربر ملموس است. تا سال 1995 تنها امکان برنامه نویسی وب برای طراحی ساختمان سایت وجود داشت اما به شدت نیاز به یک زبان دیگر حس می شد تا بتواند در سمت کاربر نیز یک برنامه نویسی وب به شکل مخصوص انجام دهد. در این سال زبان livescript به بازار عرضه شد که بعدا به جاوا اسکریپت، تغییر نام داد. دقت کنید که دچار اشتباه نشوید!!! زبان جاوا اسکریپت را با جاوا یکی نگیرید زیرا این دو از مشتقات یکدیگر نیستند.

 

Front-End & Back-End

 به صورت کلی میتوان بیان کرد دو نوع لایه در برنامه نویسی وب وجود دارد. به لایه ای که در آن کاربر سایت فعالیت می کند، فرانت اند می گویند. در این لایه که ظاهر کار شما را تشکیل می دهد فعالیت هایی مانند نظر سنجی، پر کردن فرم و امثال این ها در این بستر انجام می شود و به لایه ی بعدی که بک اند نام دارد ارسال می شود تا پردازش اطلاعات انجام شود و دوباره به فرانت اند ارسال می شود و در قالب های از پیش تعیین شده به کاربر نمایش داده می شود. لایه ی بک اند برای کاربر قابل دیدن نیست اما می تواند نتیجه ی آن را حس کند. تا این قسمت مطلب تمام زبان های برنامه نویسی وب که معرفی شدند متعلق به لایه ی فرانت اند بودند اما برای برای برنامه نویسی در بک اند به زبان های دیگری نیاز دارید که پر اهمیت ترینشان PHP  وASP.NET  هستند. اگر قصد طراحی سایت داینامیک دارید باید از زبان های PHP  ،ASP.NET  ، جاوا و پایتون کمک بگیرید.

 

بهترین زبان برنامه نویسی وب

زبان برنامه نویسی PHP از پراستفاده ترین زبان های برنامه نویسی به شمار می رود که تا امروز بالغ بر 70% سایت ها به کمک این زبان پیاده و اجرا شده اند. از معروف ترین کاربران آن می توان به سیستم  وردپرس، اپن کارت، جوملا، مجنتو و دروپال اشاره کرد. PHP، این زبان برنامه نویسی وب که توسط جناب راسموس لردورف ایجاد شد یک زبان متن-باز است که ویکی پدیا و فیسبوک که از معروف ترین وبسایت های دنیا هستند، حداقل در نسخه های ابتداییشان از این زبان برنامه نویسی وب استفاده  می کردند.
افزون بر این امکانات
– رایگان بودن
– فهم آسان
– طراحی مختص صفحات وب
– سرعت اجرای بالا
و …
این زبان را از سایر رقبایش متمایز کرده است.

کدام زبان برنامه نویسی وب

 

ASP.Net
گسترش یافته ی زبان ASP، این زبان است که شرکت مایکروسافت آن را در چارچوب Net ارائه کرده است تا کاربرانش که با زبان Net آشنایی دارند و کار می کنند بتوانند با همان دستورات فعالیت کنند و برنامه های تحت وب تولید کنند.
کار کردن با زبان ASP.Net به سادگی امکان پذیر است تنها باید به یکی از ازبان های VB.Net یا C#Net   آشنا باشید و دستورا ت این زبان کارامد را فراگرفته باشید.

مزیت های استفاده از ASP.Net در طراحی وبسایت:
– درخواست های کاربران را به شکل مناسب تری پاسخ می دهد
– امکان رفع ارور
– محدود نکردن کاربر به یک زبان خاص
– کامپایل شدن صفحه ها
– گسترش تحت فریمورک Net
– سرعت اجرای بالاتر به علت کامپایل شدن صفحه ها

 

پایتون

می توان زبان برنامه نویسی پایتون را یک زبان نو دانست که دست کاربر را برای پیاده سازی  سایت خود در پلتفرم های مختلف وب و ویندوز باز گذاشته است. البته به خودی خود زبان برنامه نویسی وب پایتون امکان پیاده سازی روی وب ندارد اما به کمک فریمورک جنگو (Django) این امکان نیز ایجاد شده است تا بتوان در بستر وب از زبان پایتون استفاده کرد.
مزایای استفاده از این زبان برنامه نویسی وب:
– نیازمند فراگیری زبان جدیدی نیست زیرا جانگو بر پایه پایتون طراحی شده است.
– دارای ساختاری مناسب است.
– ابزارهای برطرف کننده ارور دارد.
– فراگیری دستوراتش به آسانی انجام می پذیرد.

نتیجه گیری:

در جمع بندی نهایی این متن، به این نکته اشاره می کنیم که امروزه دیگر سایت های ایستا، طرافدار زیای ندارند و شاید بتوان گفت حدود 8/98 درصد وبسایت های دنیا، پویا هستند. برای شروع ساختن سایت از زبان برنامه نویسی وب html کمک بگیرید اما در ادامه مسیر از دیگر زبان های برنامه نویسی وب که در ابتدا به آن ها اشاره شد برای فرانت اند و از زبان های برنامه نویسی وب که در انتهای مقاله به آن ها اشاره شد برای لایه ی بک اند استفاده کنید.

5
اشتراک‌گذاری
روابط عمومی

ارسال پاسخ

سوال امنیتی *